SON DAKİKA

Güncel Haberler – Gündem

B Harfiyle Başlayan Hastalıklar

B Harfiyle Başlayan Hastalıklar
Bu haber 01 Şubat 2023 - 21:11 'de eklendi ve 1.459 views kez görüntülendi.

B HARFİ İLE BAŞLAYAN ÖNEMLİ HASTALIKLAR

 1. Bakteriyel menenjit
 2. Bakteriyel pnömoni
 3. Botulizm
 4. Bronşit
 5. Bruselloz
 6. Burkitt lenfoması
 7. Buruli ülseri
 8. Babesiosis
 9. Bartonelloz
 10. Behçet hastalığı
 11. İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH)
 12. Biliyer atrezi
 13. Mesane kanseri
 14. Kan kanseri (lösemi, lenfoma, multipl miyelom)
 15. Bağırsak kanseri (kolorektal kanser)
 16. Beyin kanseri (glioma, astrositom vb.)
 17. Meme kanseri
 18. Büllöz pemfigoid
 19. Bursit
 20. Bell’in felci

HASTALIKLARIN DETAYLARI

 1. Bakteriyel menenjit: Beyni ve omuriliği çevreleyen zarların ciddi bir enfeksiyonudur. Bakterilerden kaynaklanır ve derhal tedavi edilmezse yaşamı tehdit edebilir. Semptomlar ateş, baş ağrısı, ense sertliği ve döküntüyü içerir.
 2. Bakteriyel pnömoni: Bakterilerin neden olduğu akciğer enfeksiyonudur. Semptomlar öksürük, ateş, göğüs ağrısı ve nefes almada zorluktur.
 3. Botulizm: Clostridium botulinum bakterisinin ürettiği bir sinir toksininin neden olduğu ciddi ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır. Semptomlar yutma güçlüğü, çift görme, sarkık göz kapakları ve kas güçsüzlüğünü içerir.
 4. Bronşit: Havayı akciğerlere ve akciğerlerden taşıyan bronşiyal tüplerin iltihaplanmasıdır. Viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan veya sigara dumanı veya kirlilik gibi tahriş edici maddelere maruz kalmaktan kaynaklanabilir. Semptomlar, sürekli bir öksürük, göğüs tıkanıklığı ve nefes almada zorluk içerir.
 5. Bruselloz: Hem insanları hem de hayvanları etkileyebilen bakteriyel bir enfeksiyondur. Enfekte hayvanlarla temas yoluyla veya kontamine süt veya peynir tüketimi yoluyla yayılır. Semptomlar ateş, yorgunluk, kas ve eklem ağrısı ve genel bir hastalık hissini içerir.
 6. Burkitt lenfoması: lenfatik sistemin bir kanseri olan bir Hodgkin dışı lenfoma türüdür. En yaygın olarak, Epstein-Barr virüsü ile ilişkili olduğu ekvatoral Afrika’daki çocuklarda ve genç yetişkinlerde bulunur.
 7. Buruli ülseri: Mycobacterium ülserans’ın neden olduğu bir deri enfeksiyonudur. Semptomlar, tedavi edilmezse şekil bozukluğuna yol açabilen, ciltte ağrısız bir yumru veya ülseri içerir.
 8. Babesiosis: Kırmızı kan hücrelerini enfekte eden Babesia adlı mikroskobik bir parazitin neden olduğu nadir bir paraziter enfeksiyondur. Semptomlar ateş, titreme, yorgunluk ve anemi içerebilir.
 9. Bartonelloz: Bartonella cinsi bakterilerin neden olduğu bakteriyel bir enfeksiyondur. Ateş, şişmiş bezler ve deri döküntüleri gibi çeşitli semptomlara neden olabilir.
 10. Behçet hastalığı: vücuttaki kan damarlarında iltihaplanmaya neden olan nadir bir hastalıktır. Semptomlar ağızda ve cinsel organlarda yaralar, göz iltihabı ve deri döküntülerini içerebilir.
 11. İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH): Çoğu erkekte yaşlandıkça ortaya çıkan prostat bezinin kanserli olmayan bir büyümesidir. Özellikle geceleri zayıf idrar akışı, idrara çıkma zorluğu ve sık idrara çıkma gibi idrar semptomlarına neden olabilir.
 12. Biliyer atrezi: bebeklerde ortaya çıkan ve safra kanallarında karaciğer hasarına yol açabilen bir tıkanmaya neden olan, nadir görülen, yaşamı tehdit eden bir durumdur. Semptomlar sarılık, koyu renkli idrar ve kil renkli dışkıyı içerir.
 13. Mesane kanseri: İdrarı depolayan organ olan mesanede başlayan bir kanser türüdür. Semptomlar idrarda kan, sık idrara çıkma ve idrar yaparken ağrı içerebilir.
 14. Kan kanseri (lösemi, lenfoma, multipl miyelom): kan ve kemik iliğini etkileyen kanser türleridir. Semptomlar yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı ve kolay morarma veya kanamayı içerebilir.
 15. Bağırsak kanseri (kolorektal kanser): kolon ve rektumu etkileyen bir kanser türüdür. Semptomlar dışkıda kan, bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler ve karın ağrısı veya rahatsızlığı içerebilir.
 16. Beyin kanseri (glioma, astrositom vb.): Beyinde başlayan kanser türleridir. Semptomlar baş ağrılarını, nöbetleri ve bilişsel işlev veya davranış değişikliklerini içerebilir.
 17. Meme kanseri: Meme dokusunda başlayan bir kanser türüdür. Semptomlar memede bir yumru veya kalınlaşma, ciltte veya meme ucunda değişiklikler ve meme ucundan sıvı akıntısı içerebilir.
 18. Büllöz pemfigoid: ciltte büyük, sıvı dolu kabarcıkların oluşmasına neden olan nadir bir otoimmün bozukluktur. Semptomlar, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilecek kaşıntılı veya ağrılı kabarcıkları içerebilir.
 19. Bursit: eklemleri yastıklayan küçük sıvı dolu keseler olan bursa iltihabıdır. Semptomlar, etkilenen eklemde ağrı, sertlik ve şişmeyi içerebilir.
 20. Bell felci: yüzün bir tarafındaki kasların ani, geçici bir zayıflığı veya felcidir. Yüz sinirinin hasar görmesi veya iltihaplanmasından kaynaklanır ve semptomlar arasında yüzün sarkması, salya akması ve gözü kapatmada zorluk olabilir.

BU HASTALIKLARDAN NASIL KORUNURUZ?

Farklı hastalıkların kendinizi korumanın farklı yolları olabilir, hastalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek bazı genel önlemler şunlardır:

 1. Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın veya el dezenfektanı kullanın.
 2. Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçının.
 3. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendil veya dirseğinizle kapatın.
 4. Sık dokunulan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
 5. Halka açık ortamlarda, özellikle sosyal mesafeyi korumanın zor olduğu durumlarda maske takın.
 6. Grip ve kızamık gibi önlenebilir hastalıklara karşı aşı olun.
 7. Sigara içmekten kaçının ve ikinci el dumana maruz kalmayı sınırlayın.
 8. Bol meyve ve sebze ile sağlıklı bir diyet sürdürün.
 9. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz yapın.
 10. Yeterince uyuyun ve stresi yönetin.
 11. Alkol tüketimini sınırlayın.
 12. Güvenli seks yapın ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için düzenli olarak test yaptırın.
 13. Meme kanseri için mamografi ve kolon kanseri için kolonoskopi gibi düzenli kontroller ve taramalar yaptırın.

Bunlar, sağlığınızı korumak için atabileceğiniz bazı genel adımlardır. Belirli bir hastalıkla ilgili endişeleriniz varsa, bireysel sağlık durumunuza ve risk faktörlerine dayalı özel öneriler için doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA