Sorunlu Kuru Cilt

Kuru cilt bir nimet olabilir, ancak daha sık zahmetlidir. Kuru cilde sahip olanlar, hormonal değişikliklerden veya stresden kaynaklanan nadiren ortaya çıkan lekeler dışında genellikle lekeler hakkında endişelenmek zorunda değildir. Ancak kuru cilt donuk ve pul pul görünüyor. Ve daha da kötüsü, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü vurgulayabilir.

Yaş ve çevre bu cilt tipine katkıda bulunan iki faktördür. Zamanla, dermis tabakasındaki yağ bezleri, vücudun doğal nemlendiricisi olan sebum üretimini yavaşlatır. Yaşlandıkça cildin nemi tutma kabiliyeti de azalır. Bu, cilt dokusunu bir arada tutmaya yardımcı olan hücre içi matris, kollajen ve elastin tabakasının parçalanmasından kaynaklanır. Bu tabaka parçalanmaya başladığında, cildin nem içinde tutması daha zor hale gelir. Nem kaçtıkça cilt daha kuru hale gelir.

Kuru cildin diğer nedenleri arasında kurak, rüzgarlı ve kuru iklimler bulunur. Sert sabun ve deterjan kullanımı ve güneşin zararlı ışınlarına çok fazla korunmasız maruz kalması da cildi olumsuz etkileyebilir. Genetik de rol oynar.

Kuru cildim olduğunu nasıl bilebilirim?

Önce nerede yaşadığınızı düşünün. Rüzgarlı bölgeler ve düşük nemli alanlar doğal yağlarının cildini sıyırıp kuruluğa neden olur. Kışların soğuk olduğu bölgelerde yaşamak cilt sorunlarına da neden olur. Dışarıda fazla zaman geçirmeseniz bile, sıcak ve kuru iklimlerde bulunan iç ısıtıcılar ve klima üniteleri nem havasını emebilir ve kuru cilde neden olabilir.

Kuru cildin görünür göstergeleri arasında kolayca pul pul dökülen cilt bulunur. Ayrıca, kuru ciltler genellikle sıkı ve gergin görünür çünkü gözenek açıklıkları çok küçüktür. Bu kuru cilt belirtilerini henüz görmüyorsanız, ancak orta yaştaysanız veya orta yaşlara yaklaşıyorsanız, bakmaya başlama zamanı.

Kuru cilt bakımı

Kuru cildiniz varsa, uygun bakım mümkün olduğunca fazla nemi tutmayı içerir. Bunun bir yolu alkol içeren ürünler kullanmaktan kaçınmaktır çünkü alkol kurur. Kuru ciltler için önerilen bileşenler arasında alfa hidroksi, laktik asitler, petrol, lanolin ve gliserin bulunur, bu nedenle ürün etiketlerini okumak için zaman ayırın.

Kuru cilt her zaman temizlenmesi gerektiği gibi hissetmez, ancak sabah ve gece günde iki kez yapar. Özellikle kuru ciltler için yapılmış nazik bir temizleyici kullanarak, sıcak değil, sıcak su kullanarak temizleyin. Serin bir durulama ile bitirin. Herhangi bir cilt tipini temizlemek veya bir küvete batırmak için sıcak su kullanmak asla iyi bir fikir değildir, çünkü bunu yapmak sadece doğal yağlarının cildini soyacaktır.

Cildinizi yıkadıktan sonra, yumuşak bir havlu kullanarak kurulayın. Ardından hafif bir nemlendirici uygulayın. E Vitamini içerenler mükemmel seçimlerdir. Makyaj giyiyorsanız, yukarıda belirtilen nemlendirici bileşenleri içeren temelleri seçin.

İçme suyu ve salatalık ve karpuz gibi yüksek su içerikli yiyeceklerin tüketimini artırarak cildin nemli kalmasına yardımcı olun. Meyve ve sebzelerin çoğu mükemmel nemlendirici gıdalardır, ayrıca önemli vitamin, mineral, lif ve antioksidanların mükemmel kaynaklarıdır. Antioksidanlar, cildin hücre içi matrisinin korunmasında çok önemlidir.

mynet sohbet kelebek sohbet sohbet odaları kelebek chat